top of page

Sen Olsan Ne Yapardın?


Hayat acılarla, sevinçlerle ve sürprizlerle doludur hep. Bazen çok mutlu olursun, için içine sığmaz, bazense mutsuz ve karamsar. Kimi zaman çaresiz kalırsın ve ne yöne gideceğini bilemezsin. Hep bir dal ararsın kendine düşmemek için. Bir el ararsın tutunmak için hayata. Sımsıkı…

Hatırlıyor musun üniversite sınavlarına hazırlanırken dershaneden hep kaçardın. Mert hep seni ayartırdı, sen de hayır diyemezdin. Doğrusu kordonda gezmek, sinemaya gitmek daha keyifliydi. Şu matematiği de bir türlü beceremezdin. Zaten ne geldiyse başına bu matematikten geldi ya, sırf bu yüzden son tercihin üniversiteye girmek zorunda kaldın.

Üniversite bitirdikten birkaç ay sonra işe başlamıştın. Aslında çok daha farklı hayallerin vardı. Kamu sınavlarına hazırlanıp kaymakam olmak istiyordun. 1-2 yıl dişini sıkıp çalışacaktın belki ama sonrasında hayallerine kavuşacaktın. İstediğin hayatı elde edecektin. İl il gezecek ülkene en güzel şekilde hizmet edecektin. Tüm hevesini babanın senden kaymakam olmaz sözü alıp götürmüştü. Çok kızmıştın aslında ama bir şey de dememiştin. Sonrasında kendine olan güvenini de kaybettin.

Bir keresinde terfi alamamıştın. Müdürün odasına çağırıp sana kötü haberi verdiğinde bir anda yıkılmıştın. Ellerin titremişti, öfkeli gözlerle müdürüne bakmıştın. Neyse ki dilinin ucuna kadar gelen hakaretleri tutup kendini dışarı atmıştın. Nasıl olurdu!? O kadar emek vermiş, bir yıl boyunca elinden geleni yapmıştın. Acaba Arzu’nun bu hedefler tutmaz, kendini yıpratmaya değmez demesi mi buna neden olmuştu?

Ya eski sevgilinle tartışıp tüm gece ağladığın güne ne demeli? Ertesi gün gözlerin şişmişti. Kimse anlamasın diye kat kat makyaj yapmıştın. En yakın arkadaşın unut gitsin, sana adam mı yok demişti. Telefonlarını açmamanı da tembihlemişti. Yıllar sonra alışveriş merkezinde eşi ve çocuğuyla görünce nasıl için cız etmişti. Ne kadar mutlu görünüyorlardı. Oysa onunla ne güzel hayallerin vardı…

Bunları tekrar hatırlamak sana iyi gelmedi biliyorum. Tekrar o anları yaşar gibi oldun. O zaman sana soruyorum. Ya sen olsan ne yapardın?

Sen ol-san ne ya-par-dın?

Doğru duydun sen olsan dedim. Zaten ben değil miyim dediğini duyar gibiyim.

Bir düşün istersen üniversiteye hazırlanırken Mert’in yönlendirmelerine uymasan, kendi kararlarını alsan!

Babanın senden kaymakam olmaz sözünü kendine rehber yapmasan, inatla hayallerine ulaşmak için çabalasan!

Arzu’nun bu hedefler tutmaz demesinden etkilenmesen, planlı programlı bir şekilde işine odaklansan!

Eski sevgilinle tartıştıkdan sonra en yakın arkadaşına uymasan, o kadar seviyorken bırakmasan, affetsen…

Haklısın, geçmişini değiştiremezsin belki ama geleceğini şekillendirebilirsin. Sen olarak, sen kalarak. Evet bu mümkün. Gel otur lütfen karşıma.

Başlıyoruz…

Bugün ne konuşmak istersin?

Tanıtılan Yazılar

Son Paylaşımlar

Arşiv

Etiketlere Göre Ara

Henüz etiket yok.

Bizi Takip Edin

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page